Gelenek ve yenilik: kazanan bir sinerji

Scaglia ailesi üyeleri yetenekli ahşap zanaatkarlarıydı (bobinler, düğme kalıpları). 1700 ‘lerin sonlarında Bergamo’nun kuzeyindeki Alpler’deki Imagna Vadisinden Brembilla’ya taşındılar. 1868 yılında – üç nesil sonra – onlardan biri, Martino, Milano’ya taşındı. O zamanlar Lombardiya’nın ana şehri olan Milano, tüm İtalyan yarımadasının en önemli pazarının yanı sıra hızla büyüyen bir ekonomik ve kültürel merkezdi. Martino Milano’ da her iki oğluna da kendi zanaatını öğretti: Stefano üretimden ve Martino satıştan sorumlu oldu.

Geçtiğimiz yüzyılın başlarında, Birinci Dünya Savaşı’nın başlarına kadar ahşap bobinler, makaralar ve kasnaklar pazarı büyümeye devam etti. Stefano, memleketi Brembilla’ya döndü ve burada yeni bir binada daha büyük bir üretim birimi kurdu. Bu bina sonraki yıllarda birkaç kez büyütülmüş ve yenilenmiştir ve bugün hala Scaglia grubunun ana üretim yeridir.

Martino Scaglia’nın torna tezgahı çalışma hızını iki katına çıkaran ilk patentlerini onaylattıkları 1911 yılından , yeni ve sürekli yeni üretim tekniklerini takip eden ,tanıtan ve yeni ve daha performanslı ürünler geliştiren  bugüne kadar geçen sürede Scaglia Ailesi hep yenilikçi teknolojilerin peşinde koşar olmuştur

’50 ve ’60 yıllarında, Güney Amerika ve Asya gibi alanları kapsayan ve o dönem için özellikle geniş bir alan olarak kabul edilen dünya çapında bir satış ağı kuruldu. 1970 yılında Scaglia ürün yelpazesini çeşitlendirmeye başladı ve kasnaklar, kayışlar, kuplajlar gibi güç iletim bileşenlerinin üretimi ve satışı için SPA kuruldu. 1975 yılında Scaglia SpA, yüklerin taşınması ve konumlandırılması için devrim niteliğinde bir yük dengeleyicisi geliştirdi ve üretti. Bu iş artık Scaglia Indvea SpA tarafından yürütülüyor. 2001 yılında Elatech SpA poliüretan kayış üretimi için kurulmuştur.

Scaglia grubu, gerek piyasa çeşitlendirmesinde gerekse süreç ve ürün inovasyonunda sürekli inovasyon sayesinde günümüzde tekstil makineleri aksesuarları, mekanik güç iletim bileşenleri ve Endüstriyel manipülatörler olmak üzere 3 ana iş alanında faaliyet göstermektedir. Asya ve Amerika’da yaklaşık 800 kişilik kadrosu ve şirketleriyle Scaglia Group, sektörlerinde lider olan tüm Şirketler için güvenilir bir ortaktır.

Tarihimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için kitabın sayfalarına göz atın: Vadide bir siren sesi.

Scaglia’lar ve işleri: Bergamo ve Milano arasında iki yüzyıllık endüstri